EXPERIENCE JAPAN #5: Panorama Tokio

Tokio to jedno z miast z najwyższą zabudową na świecie. Nie do końca jednak można zdać sobie sprawę z tego, jak wiele drapaczy chmur znajduje się w japońskiej stolicy jedynie pośród nich spacerując. Nie wspominając już o zobaczeniu czegokolwiek w oddali – wieżowce skutecznie zasłaniają bowiem wszystko. Warto więc chociaż raz wznieść się trochę wyżej i popatrzeć na Tokio z góry. Jak dla nas jest to pozycja obowiązkowa.

Opcji obejrzenia panoramy Tokio jest wiele. My po raz pierwszy zdecydowaliśmy się to zrobić w najbardziej popularnym miejscu, czyli Tokyo Tower. Wieża ta ma 333 metry wysokości i położona jest w dystrykcie Minato. A jeśli chodzi o jej wygląd to ci, którzy widzieli Wieżę Eiffla w Paryżu mogą odczuwać lekkie deja vu, bo Tokyo Tower ma bowiem identyczny kształt jak jej paryski odpowiednik. Mimo że wieża japońska jest wyższa o kilka metrów (wiadomo, Japończycy we wszystkim muszą być lepsi), to ta paryska wygląda jednak bardziej dostojnie – Tokyo Tower jest bowiem pomalowana na jaskrawy pomarańczowy kolor, żeby żaden samoloty przypadkiem w nią nie wleciał. Na szczęście w nocy kolorów nie widać, wieża jest ładnie podświetlona i wygląda nie najgorzej. I właśnie w nocy postanowiliśmy ją odwiedzić..

Wieża Eiffla i Tokyo Tower różnią się znacząco czasem oczekiwania – do tej pierwszej w kolejce czekaliśmy ponad godzinę, do drugiej niecałe 5 minut. Ot, Japonia. W środku z kolei wszystko przebiega dość podobnie. Najpierw wjeżdża się na pierwszy taras (150 metrów), a następnie z oddzielnym biletem można wjechać na drugi taras do „specjalnego obserwatorium” (250 metrów). Wnętrze jest dość nowoczesne. Minusem jest to, że wszędzie znajdują się szyby, więc trudno zrobić zdjęcie, na którym nie odbijałby się aparat. Dodatkowymi atrakcjami na szczycie był jakiś koncert, restauracja, a nawet mała świątynia.

Nie o koncerty wszak tu jednak chodzi. Widok na miasto robi duże wrażenie.

Poza wieżowcami, mostami i ulicami przy dobrych warunkach atmosferycznych da się podobno nawet wypatrzyć Górę Fuji. My po zmroku nawet nie próbowaliśmy.

Inną opcją przetestowaną przez nas jest odwiedzenie budynku tokijskich władz miejskich w dzielnicy Shinjuku.

Tokyo Government Building na 202 metrze w swoich dwóch wieżach ma dwa obserwatoria, z których możemy pooglądać Tokio z różnych stron. Budynek jest co prawda trochę niższy niż Tokyo Tower, ale za to zupełnie darmowy. Stamtąd też podobno można zobaczyć Górę Fuji, ale pomimo tego, że tym razem Foka Mela wybrała się tam za dnia, warunki i tak na to nie pozwalały. Tak naprawdę nie wiadomo, czy kiedykolwiek udało się ją komuś stamtąd zobaczyć. Zaczynamy podejrzewać, że Góra Fuji może w ogóle nie istnieć.

Od 2012 roku w Tokyo istnieje jeszcze jedno miejsce, z którego można podziwiać panoramę. Mowa o położonej w dzielnicy Asakusa Tokyo Skytree – wieży o wysokości 634 metrów, która w tym momencie jest drugim najwyższym budynkiem na świecie. Jeszcze nie udało nam się na nią dotrzeć, ale w planach mamy już kolejną podróż do Tokio, więc kto wie…

Dane: Tokyo Tower, Minato, Tokio
http://www.tokyotower.co.jp/eng/index.html
Tokyo Government Building, Shinjuku, Tokio
http://www.metro.tokyo.jp/ENGLISH/OFFICES/observat.htm
Cena: 1600 ¥ (ok. 50 zł) za 250m Tokyo Tower / 0 ¥ za Tokyo Government Building
Ocena fok: (4 / 5)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.